Detská zvedavosť môže byť nebezpečná

Deti chcú všetko ohmatať a aj ochutnať. To spôsobuje, že ročne musia lekári zachraňovať stovky drobcov, ktorý sa otrávia. Najnebezpečnejšou vecou v domácnosti, sú pritom obyčajné čistiace prostriedky.

dítě
 
Obaly čistiacich prostriedkov sú farebné, navyše príjemne voňajú, takže nie je nič zvláštne na tom, že deti zaujmú na prvý pohľad. Chcú ich ochutnať a ak im v tom nezabránite, aj tak urobia. Extrémnym problémom sú kapsuly na pranie, ktoré nahradili klasický prášok. Ich tvar a fakt, že sú prijemné mäkké, akoby vyslovene deti napádal k ich ochutnaniu. Všetky čistiace prostriedky, ale samozrejme aj iné nebezpečné látky, ako napríklad lieky, preto musia byť v domácnosti dostatočne ukryté a zabezpečené.
 
Veľa rodičov nevie, ako v takejto situácii správne postupovať. Určite sa nespoliehajte na to, že takéto niečo sa vámnemôže stať. Tu je niekoľko rád, ktoré vám môžu takúto situáciu pomôcť zvládnuť.
 
čistící prostředky

  1. Nikdy sa nesnažte vyvolať zvracanie. Chemikálie by mohli narobiť ešte väčšie problémy. Dostali by sa totiž opäť do tráviaceho traktu.
  2. Dieťaťu nedávajte nikdy nič piť!
  3. V žiadnom prípade sa nesnažte dieťaťu podávať jedlo, alebo tekutiny na neutralizáciu, ako napríklad mlieko. do tela sa nesmie dostať jednoducho nič.
  4. Snažte sa mu vytrieť ústa vlhkou handričkou, to isté platí o perách a aj rukách.
  5. Pokúste sa dieťa čo najviac upokojiť, nemalo by behať a stres mu taktiež nepomáha.
  6. Zachovajte pokoj a ihneď zavolajte rýchlu zdravotnú pomoc. Snažte sa už pri prvom telefonáte poskytnúť všetky potrebné informácie. Teda vek dieťaťa, kedy k otrave došlo, ako sa dieťa správa, o aký prostriedok išlo. Panika nikomu nepomôže.
  7. Nikdy nevyhadzujte obal od čistiaceho prostriedku, ktoré dieťa zjedlo. Ak neviete čo presne to bolo, snažte sa hľadať všade a zistiť to čo najskôr. Takto lekárom dokážete neskutočne pomôcť a oni budú vedieť omnoho rýchlejšie nasadiť tú správnu liečbu.

Doporučené články