Uvažujete nad zmenou životného štýlu? A čo tak vegánstvo?


Vegáni sú ľudia, ktorí nekonzumujú žiadne živočíšne výrobky. Pokiaľ by ste nad takouto zmenou uvažovali i vy, neznamená to, že si začnete objednávať pizzu bez mäsa a syru. Jedná sa o celkový prístup k stravovaniu, ale i životnému štýlu.
 
salát

Strava
 
Pri tomto štýle života jedálniček neobsahuje nič živočíšneho pôvodu. V prvom rade je to samozrejme mäso, a to aj rybacie, mlieko, mliečne výrobky a vajíčka. Vegáni nekonzumujú napríklad ani med. Bravčová, husacia, či kačacia masť a maslo sú zakázaná taktiež. Možno si hovoríte, že vám neostalo veľa možností toho, čo môžete jesť. Nie je to však úplne pravda. Rastlinný pôvod nemajú iba zelenina a ovocie. Na výber máte množstvo strukovín. V skutočnosti ich existuje omnoho viac ako len hrášok, kukurica, šošovica a fazuľa. Poznáme taktiež veľa zdravších verzií obilnín, napríklad taká ,stále viac populárna quinoa. Nenahraditeľnou súčasťou takéhoto stravovania sú i semená, rastlinné oleje, klíčky a výrobky zo sóje. Boli by ste prekvapení čo všetko sa dá z tejto strukoviny vyrobiť. Vegánske párky, šunka, jogurt, syr a dokonca i mäso. ak tieto suroviny dobre ochutíte, vo väčšine prípadov chutia takmer na nerozoznanie od tých pravých. Namiesto mlieka si do kávy môžete dať akékoľvek mlieko rastlinného pôvodu, teda ryžové mandľové, či kokosové. Namiesto masla sa používajú najmä oleje. Ak sa nad tým zamyslíte, tak v podstate prídete na to, že všetko živočíšne sa dá v skutočnosti nahradiť aj rastlinnými produktmi. Ak si ich viete pripraviť správne, verte že ich chuť nebude o nič horšia.
 
Pokiaľ by ste to s týmto životným štýlom mysleli vážne, mali by ste sa pozerať aj na to, či samotná výroba a produkcia potravín, zapadá do celkovej filozofie. Ide o to, aby napríklad pri výrobe kokosového oleja, neboli vyrubované hektáre lesov, ničené celé biotopy , alebo vykynožované živočíchy.

snídaně
 
Zmena sa netýka iba stravy
 
Tak ako v strave, by sa ani vo vašom šatníku a byte nemalo nachádzať nič čo pochádza zo zvierat. Kožené tašky, topánky, pohovka, kožušiny, ale ani deky, či svetre z ovčej vlny. To isté platí aj pri kozmetike. Nič čo bolo testované na zvieratách, alebo obsahuje mlieko, med, či iné živočíšne suroviny, nie je povolené.

Doporučené články