Menštruácia nemusí bolieť

Niektoré ženy ani nevedia, že menštruáciu majú. Okrem miernych tlakov v podbrušku pred periódou ich netrápia vyrážky, či silné kŕče. Naopak sú ženy, ktoré majú z menštruácie strach, pretože pred ňou i počas nej trpia veľkými bolesťami. Niekedy sú bolesti také, že ich vyradia z každodenného života, dokonca nemôžu ísť ani do školy, či práce
dívčí břicho
Ak budete pozorne sledovať svoje telo, práve menštruácia vám vie veľa napovedať o zdravotnom stave. Mala by prísť každých 28 dní, nie je to však pravidlo. Normálne je ak krvácanie nastane medzi 21. až 35. dňom. Zdravý menzes trvá 5 až 7 dní. V prípade, že užívate hormonálnu antikoncepciu, sú to len 3 až 4 dni. Ak máte menštruáciu nepravidelnú, trvá príliš dlho, alebo vôbec nepríde, ihneď navštívte svojho gynekológa.

Vráťme sa k problému, ktorý trápi mnoho žien. Bolesti pred a počas menštruácie. Často sa vyskytujú nielen v oblasti brucha, ale vedia sa prejaviť aj v stehnách a krížoch. Sú spojené s bolesťou hlavy, brucho je nafúknuté, prsia bolia pri najmenšom dotyku a o rôznych náladách azda netreba hovoriť. Tieto bolesti majú na svedomí látky s názvom prostaglandíny, ktoré spôsobujú sťahy maternice. Ak má žena týchto látok v tele veľa, prichádzajú aj veľké bolesti. Príčinou môže byť aj hormonálna nerovnováha v tele ženy.

smutek

Okrem známych bojovníkov proti bolesti t.j. tabletiek, môžete vyskúšať aj relaxáciu, šport, brušné tance. Bolesti sa zmiernia, alebo úplne zmiznú, ak začnete užívať hormonálnu antikoncepciu. Samozrejme, že netreba hneď všetko riešiť chémiou. Sú rôzne domáce prostriedky, ktoré vám odporúčame vyskúšať.
kritické dny
Hladinu prostaglandínov znižuje zázvor, pite z neho čaj, alebo ho konzumujte surový. Teplé obklady v mieste bolesti tiež pomôžu. Pri zohrievaní sa termoforom môžete popíjať čaj z bazalky, ktorá obsahuje látky podobné analgetikám. Bolesti tlmia aj iné čaje – kamilkový, rumančekový, či škoricový. Mnohé ženy si chvália masáže a to nie len v krížovej oblasti, ale aj nôh. Nič nepokazíte akupunktúrou, stimulovaním určitých bodov odstránite bolesť a príjemne sa uvoľníte.
 

Doporučené články