Pobyt mimo civilizacie? Neodpájajte sa od prúdu.

Nie každý z nás je elektrikár, aby sa vedel vyznať v zákonitostiach, ktoré stoja za fungovaním elektrického prúdu. Avšak laicky je nám zrejmé, že nie každý spotrebič sa dá zasunúť do každej zásuvky a aj keď je koncovka predsa len rovnaká, spotrebič nám nemusí fungovať podľa našich predstáv. Elektrická sieť by totiž mala korešpondovať s technickými parametrami spotrebiča. Takže ak máme zásuvku s napätím 220V, spotrebič takéto napätie musí podporovať. Ináč nebude fungovať alebo v horšom prípade dôjde k poruche alebo skratu. Ale čo robiť v prípade, že nutne nemáme k dispozícii kompatibilný spotrebič aj zásuvku? Príkladom je klasická jazda autom na väčšie vzdialenosti, kedy nutne potrebujeme napríklad nabiť mobil. Môžeme sa buď zmieriť s tým, že mobil nabitý mať nebudeme alebo môžeme merať cestu naspäť k najbližšiemu miestu s prístupom k zdroju napätia. Čo vyznie dosť neprakticky. Rovnako aj pri dovolenke s karavanom, na lodi alebo v kamióne (v prípade, že ste kamionista), akýkoľvek zdroj napätia po ruke nikdy nie je na zahodenie.

Kamion

A práve pre takéto situácie je tu menič napätia z 12V na 220V. V praxi to znamená asi toľko, že menič nám pomôže, ako už názov hovorí, zmeniť napätie z 12V, ktoré nájdeme napríklad v autozapaľovači, na 220V. Tým pádom môžeme bez problémov nabíjať mobilný telefón alebo zapojiť akýkoľvek bežný spotrebič menších rozmerov.

Auto

Varnú kanvicu, fén, malú mikrovlnku a podobne. Je to veľmi praktické, keďže takýto nenápadný prístroj ako je menič napätia z 12V na 220V, nám dokáže pomôcť prežiť aj mimo domova viac menej civilizovane. Takéto meniče môžete zohnať v dobrom elektro obchode alebo na e-shope menicnapatia.sk. Nájdete tu viacero produktov rôznych cenových relácií podľa výšky maximálneho výkonu. Každý jeden menič napätia z 12V na 220V a aj iné typy meničov sú vybavené ochranou proti preťaženiu, prepólovaniu, prehriatiu alebo prepätiu.

Doporučené články