Nazaré, pokojná portugalská dedinka

Nazaré je pestrofarebná rybárska dedina v strednom Portugalsku. Táto dedinka nesklame tých, ktorí hľadajú pokojnú dovolenku. S krásnou piesočnatou plážou a rytmom burácajúcich vĺn, je Nazaré ideálnym miestom pre nerušené prechádzky pozdĺž pobrežia, surfovanie, opaľovanie a samozrejme aj rybolov.

loď
 
Mesto získalo svoje meno podľa sochy Panny Márie, ktorú priniesol z Nazaretu jeden mních vo 4. storočí. Nazaré má tri časti: pláž, Sitio týčiace sa vysoko nad hlavným mestom, a Pederneira, takže sa tu nachádza niekoľko zaujímavých lokalít. Na námestí je postavený kostol zo 17. Storočia Nossa Senhora da Nazaré, a tiež socha Panny Márie z Nazaretu. Ďalšou atrakciou je Rua Sousa Lobo a jeho Casa Museo do Pescador, čiže múzeum rybárov. Tento tradičný domček je typickým domovom rybára a jeho rodiny.

útes
 
Jednou z najobľúbenejších aktivít v Nazaré je zájsť si lanovkou na Sitio. Nachádza sa 110 metrov nad hlavným mestom a ponúka nádherný panoramatický výhľad. Na Sitio sa nachádza kaplnka Capela da Memoria. Bola postavená v 12. storočí na pamiatku zázraku. Šľachtic bol počas lovu zachránený pred pádom z útesu. Zázrak spočíval v tom, že Panna Mária zastavila jeho koňa práve včas. Taktiež sa tu nachádza stĺp, ktorý je pripomienkou návštevy Vasca de Gamu po jeho ceste do Indie. Bol to portugalský prieskumník a prvý Európan, ktorý sa dostal do Indie po mori.
 
V Nazaré nájdete pozdĺž mora veľa kaviarní a reštaurácií. Samozrejme, najčastejšie servírované jedlá pozostávajú z morských plodov a rôznych miestnych rýb. Farebné rybárske lode možno vidieť na piesku spolu so zaneprázdnenými rybármi. Doteraz nosia tradičné oblečenie s kockovanou košeľou a nohavicami. Miestne ženy nosia farebné šaty so spodničkami.

zámek
 
Na rozdiel od ostatných portugalských miest, Nazaré nemá monumentálnu architektúru alebo veľhlasné historické pamiatky. Avšak pomalé tempo a skutočný tradičný životný štýl robia toto očarujúce mesto skvelým miestom na návštevu.

Doporučené články