Ako čo najlepšie zostaviť domáci rozpočet?

Jedným z hlavných a nesmierne dôležitých pilierov v domácnosti je fungujúci rodinný rozpočet. Ako sme už spomenuli, mať prehľad o všetkých výdavkoch v rodine je potrebné, aby rodina mohla zdravo fungovať. Najmä z dlhodobého hľadiska by sme mali vedieť, kam sa peniažky tak rýchlo kotúľajú a či je nutné začať šetriť viac alebo si môžeme dovoliť trošku povoliť opasok.
Určite vám odporúčame zapisovať si vaše výdavky na papier, prípadne si môžete vytvoriť excelovskú tabuľku. Možno sa vám to zo začiatku bude zdať otravné, ale uchovať si každý bloček je fajn, aby ste vedeli, na čom každý mesiac stojíte. Časom sa vám tieto zaznamenávania budú zdať oveľa rozumnejšie a budú vám dávať zmysel a napokon oceníte, že ste si to zapisovali. Možno uvidíte, že míňate na zbytočnosti alebo utrácate príliš veľa peňazí na veci, ktoré sa dajú kúpiť i lacnejšie.účtenka.jpg
Okrem toho je dôležité poznačiť si všetky čisté príjmy, ktoré ako rodina máte. Okrem výplaty to môže byť i zisk z nájomného, sociálne dávky alebo iné bonusy, ktoré získavate. Následne je nutné odrátať od tohto čísla všetky povinné platby, to znamená hypotéku, nájomné, plyn, elektrina a podobne mesačné nevyhnutné výdavky. Ostane vám suma, s ktorou môžete disponovať. Nutné je tiež zarátať mesačné výdavky na jedlo a tiež pre deti, školné a podobne.
Výsledná suma je tá, z ktorej môžete ušetriť, prípadne využiť na svoje osobné účely. Nemali by ste ísť ale do mínusu! Treba sa čo najlepšie ak je to možné, vyhýbať dlžobám.platba v hotovosti.jpg
Odporúčame si nájsť vo vašom sporení systém. Čo to znamená? Môžete si peniaze rozdeliť na hlavné a vedľajšie. Tie hlavné budú predstavovať skutočne len to, čo musíte zaplatiť. A vedľajšie na zvyšok, napríklad kultúrny život, oblečenie a podobne. Ak je to možné, odrátajte si aj mesačnú sumu, ktorú budete šetriť. Ak zistíte, že na niečo, napríklad oblečenie míňate veľa, skúste ísť na budúce na nákup s tým, že miesto troch tričiek si kúpite už len jedno. Všetko si, samozrejme, zo začiatku stále zapisujte.
Veríme, že týmto spôsobom vám aspoň trošku pomôžeme v udržiavaní si zdravého rodinného rozpočtu.

Doporučené články