Beh. Asi najznámejší, najjednoduchší a veľmi ľahko dostupný šport. Netreba sa ho učiť. Behať vie každý. Už je rozdiel len v technike, ktorá sa zdokonaľuje jednoducho. Stačí správny tréning.

fitnes.jpg

Nikto nemôže tvrdiť, že nemôže športovať lebo nemá na to financie. Beh je šport dostupný pre každého kto dokáže stáť na nohách. Stačia vám tenisky, ktoré  určite máte, veď kto by chodil bosý? A behať už môžete kdekoľvek si zmyslíte.
Väčšina ľudí preferuje beh na dráhe. Na dráhe sa vyskytuje zväčša veľmi vhodný povrch tartan, ktorý je mäkký a tak nám neškodí na chodidlá a kĺby. Ten však kto behá nerád medzi ľuďmi môže vybehnúť kamkoľvek do prírody. Či už do lesa, na lúku alebo ihrisko aj tieto povrchy sú veľmi vhodné. Treba dať dávať pozor na členky, ktoré sú veľmi náchylné k vyvrtnutiu.

Menej vhodné na behanie je asfaltová cesta. Pri tvrdom povrchu sa často opotrebujú kĺby a začínajú bolesti s bedrovými kĺbmi, chrbticou či kolenami. Ak beháte po ceste je dobré ak máte na to tenisky určené.
Behať môžete akokoľvek chcete. Rýchlo, pomaly, dlho či krátko. Všetko sa považuje za beh, pomocou ktorého si zlepšujete vaše zdravie a imunitu.
Ak sa chcete behu venovať na profesionálnej úrovni je dobré mať trénera na beh, ktorý vás naučí správnej technike behu, aby ste predchádzali k pretrénovaniu, únavovým zlomeninám a rôznym iným úrazom.

maraton.jpg

Pred každým behom je dôležitá rozcvička, ktorá by mala obsahovať krátky a pomalý rozklus na rozhýbanie. Krátka rozcvička od hlavy až postupne po  členky. Krátky strečing a na rozhýbanie a správnu techniku bežecká abeceda.
Beh je šport pre každého. Behom v prírode, na dráhe alebo na ceste trénujete nie len fyzicky, ale aj psychicky. Beh je liekom na dušu. Je to prostriedok pomocou ktorého vyčistíte myseľ, zabudnete na všetko a začnete si vychutnávať každý moment behu. Začnete vnímať len svoj nádych a vých a ako došľapujete na zem.